بهترین منابع آزمون تیزهوشان ششم به هفتم

اشتراک گذاری این خبر

با توجه به اهمیت آزمون ورودی تیزهوشان ششم به هفتم و تغییراتی که در این آزمون در سال‌های اخیر شکل گرفته تصمیم گرفتیم تا در این مقاله در خصوص منابع آزمون ورودی تیزهوشان ششم به هفتم ۱۴۰۰ و سوالات تیزهوشان ششم به هفتم ۱۴۰۰ مواردی را عنوان کنیم تا شما بتوانید با بهترین کتاب‌های کمک آموزشی تیزهوشان، سوالات امتحانی  آزمون تیزهوشان تیزهوشان ششم آشنا شوید.

مثل همه آزمون‌ها، اولین سوالی که درباره شرکت در آزمون تیزهوشان برای اولیا و دانش‌آموزان مطرح می‌شود این است که سوالات آزمون از کدام کتاب‌ها و منابع است. قبولی در مدارس تیزهوشان در سال ششم به هفتم مورد علاقه بسیاری از دانش‌آموزان و اولیا آن‌هاست و هزینه و وقت قابل توجهی برای قبولی در این مدارس صرف می‌شود. ما در این مطلب سعی می‌کنیم با مقایسه دقیق کتاب‌های موجود با ویرایش ۱۴۰۰، مجموعه کتابهای لازم برای ورود به مدارس سمپاد را معرفی کنیم.

آزمون سال ششم به هفتم تیزهوشان، از ۷ سال پیش تا الان به صورت متمرکز توسط سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان (که به اختصار سمپاد گفته می‌شود) طراحی و برگزار شده است. البته سابقه برگزاری این آزمون حدود ۳۰ سال است و با تغییرات زیادی در این سال‌ها همراه بوده؛ اما آنچه برای ما فعلا مهم می‌باشد دروس آزمون ۱۴۰۰ است. طبق اعلام سمپاد و مصاحبه‌های مسئولین این سازمان، تنها درس آزمون ۱۴۰۰-۱۴۰۱ ورودی تیزهوشان برای بچه‌های ششم، درس استعداد تحلیلی و یا همان هوش خودمان است. آزمون هوش تیزهوشان دارای دو دفترچه است و دفترچه اول به سوالات هوش معمول و دفترچه دوم به سوالات سرعتی اختصاص دارد. پس در سال ششم فقط باید روی کتاب‌های هوش تمرکز کنیم.

کتاب‌های کمک آموزشی آزمون تیزهوشان ششم به هفتم 

بگذارید برای جلوگیری از سردرگمی اول تقسیم‌بندی کتاب‌های هوش را ببینیم. سه نوع کتاب برای قبولی در آزمون هوش ششم تیزهوشان وجود دارد:

  1. کتاب‌های شبیه‌ساز آزمون تیزهوشان
  2. کتاب‌های آموزش نکته به نکته هوش
  3. کتاب‌های پاسخ سوالات سال‌های گذشت

ما کتاب‌های منتخب در هر کدام از این دسته‌ها را معرفی می‌کنیم و به شما می‌گوییم که هر دسته از این کتاب‌ها به چه دردی در آزمون هوش تیزهوشان می‌خورند.

کتاب‌های پاسخ سوالات سال‌های گذشته:

همانطور که حتما تا حالا تجربه کرده‌اید و در ادامه تحصیل‌تان تا مقطع دکتری هم تجربه می‌کنید بهترین منبع برای یک آزمون، سوالات سال‌های قبل همان آزمون است. البته باید به خاطر داشته باشید که سوالات ورودی تیزهوشان به دلیل نکات ویژه و سختی همیشگی، به پاسخ‌های تشریحی مفصل نیاز دارد و پاسخ‌های کوتاه و گذری انتهای برخی از کتاب‌ها مشکلی از شما را حل نمی‌کند. در سال ۱۴۰۰، با توجه به تغییر آزمون از سال ۱۳۹۴، کتابی شامل سوالات ۶ سال گذشته و پاسخ مفصل آن به کار ما می‌آید. اگر داخل پاسخ‌ها نکات و درسنامه‌ها هم باشد حتی می‌تواند تا حد خوبی نیاز به کتاب طبقه‌بندی را هم رفع کند.

متاسفانه فقط یک کتاب برای آزمون ورود به مدارس تیزهوشان ششم وجود دارد که سوالات سال‌های قبل به طور دقیق و تشریحی حل کرده باشد. اما خوشبختانه این کتاب آنقدر کامل و با وسواس نگارش شده است که دیگر نیاز به کتابی دیگر در این دسته نباشد.

کتاب‌های آموزش طبقه‌بندی شده

این کتاب‌ها با دسته‌بندی مرتب از مباحث و سوالات متداول هوش، ذهن شما را مرتب می‌کنند. شما در هر مبحث لازم است تعداد خوبی سوال هم ببینید تا ذهنتان با آن تیپ از سوالات آشنا شود. البته باید توجه داشته باشید که سوالات هوش قابل حفظ کردن نیستند و یعنی به چشم تمرین قاعده‌مند برای ذهنتان به این کتاب‌ها باید نگاه کنید.
پس معیار جامع بودن کتاب و مشابهت با الگوهای آزمون، میزان طبقه‌بندی (نه آنقدر کلی که به درد نخورد نه آنقدر جزئی که در هیچ ذهنی باقی نماند)، درس‌نامه محدود (و مطمئنا بدون فرمول‌های بی‌پایه و زبان روان)، سوالات نمونه خوب (نه آنقدر محدود که فرصت تمرین ندهد و نه آنقدر زیاد که حجم کتاب را بیش از ۳۵۰ صفحه کند) و کیفیت پاسخ تشریحی مواردی هستند که باید در این کتاب‌ها رعایت شود و معیار قضاوت ما هستند.

با توجه به معیارهای بالا و بررسی کتاب های موجود در بازار پنج کتاب زیر به ترتیب اولویت معرفی میشود، دقت کنید خرید تنها یک کدام از کتاب های زیر برای شما کافیست و میتواند مکمل خوبی در کنار ساندویچ هوش انتشارات علامه حلی باشد.

  1. هوش کمپلکس انتشارات مهر و ماه
  2. هوش فرازمینی ET پنجم و ششم انتشارات گامی تا فرزانگان
  3. هوش اسمارتیز پنجم و ششم تیزهوشان انتشارات پویش
  4. هوش ششم آی کیو انتشارات گاج
  5. هوش مالتیپل ششم به هفتم انتشارات خیلی سبز

کتاب‌های ازمون‌های شبیه‌ساز

دسته اخر، کتاب‌های آزمون‌های شبیه‌ساز هستند. این آزمون‌ها کمک می‌کند تا در شرایطی که نمی‌دانید سوال مربوط به کدام نکته است ببینید می‌توانید سوال را حل کنید یا خیر. در عین حال ترکیب مشابه‌ای با سوالات آزمون ورودی شما را در شرایط ازمون قرار می‌دهد. سوالات مشابه آزمون اصلی، پاسخ‌های تشریحی، راهنمایی برای شیوه آزمون‌دادن و … مواردی است که ما در مقایسه این کتاب‌ها با هم درنظر گرفته‌ایم.

هوش فرازمینی ششم به هفتم و هشتم به نهم

مشترک شدن در خبرنامه ما

به روز رسانی دریافت کنید و از بهترین ها بیاموزید

اخبار و رویدادهای بیشتری در خصوص کتاب و کنکور و تیزهوشان مشاده کنید.

اخبار

۳۱۰ هزار نفر داوطلب شرکت در کنکور شدند

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس ، ثبت نام برای شرکت داوطلبان در نوبت اول آزمون سراسری و آزمون اختصاصی فرهنگیان از پنجم آذرماه

آیا می خواهید دانش خود را تقویت کنید؟

با ما تماس بگیرید و در تماس باشید

💳 ارسال تصویر تراکنش کارت به کارت

شماره کارت: 3529-4934-1410-6362

علیرضا احمدزاده سبزه وار