چطوری شروع به مطالعه کنم ؟

سوالاتی همچون: کدام کتاب تست را خریداری کنم ؟ در کدام کلاس ثبت نام کنم؟ چطور مطالعه را آغاز کنم ؟ سوالات فرعی است که نباید در ابتدای کار ذهن خود را گرفتار آن کنید . به طور کلی شما به عنوان داوطلب کنکور 1401 یک دغدغه اصلی باید داشته باشید آن هم رسیدن به یک ساعت مطالعه مطلوب و حفظ آن است .

منظور از حفظ ساعت مطالعه آن است که شمابتوانید آن بازه زمانی را تا روز کنکور ادامه دهید نه یک روز مطالعه و دو روز استراحت !

به عنوان مثال در مقایسه داوطلبی که یک روز دوازده ساعت مطالعه داشته و روز بعد مطالعه ای نداشته با فردی که هر روز حدود 6 ساعت مطالعه کرده داوطلب دوم بازده بهتری خواهد داشت .

پس نکته مهمی که شما داوطلب کنکور 1401 در ابتدای شروع مطالعه باید بر آن تمرکز کنید حفظ ساعت مطالعه مطلوب است و پاسخ باقی سوالاتی که در ابتدا بیان کردیم پس از مدتی برایتان روش خواهد شد گرچه در همین مقاله نیز پیشنهاد ها و راهنمایی های لازم در این زمینه را نیز در اختیارتان قرار خواهیم داد.

روزانه چند ساعت مطالعه داشته باشم ؟

سوال دیگری که ممکن است برای داوطلبینی که میخواهند اقدام به مطالعه برای کنکور کنند پیش می آید در خصوص ساعت مطالعه است . تمامی داوطلبین کنکور 1401 باید واقع نگر باشند که با توجه به روندی که کنکور در سال های اخیر دنبال کرده با روزانه 4 _5 ساعت نمی توان نتیجه بسیار مطلوبی کسب کرد .

پس اگر شما داوطلب کنکور 1401 هدف برتبه برتر شدن و موفقیت در کنکور را دارید باید به نحوی برنامه ریزی کنید که در بازه زمانی بعد از عید تا کنکور ساعت مطالعه 10 الی 12 ساعت را داشته باشید .پیشنهاد ما این است که در ایام تابستان که به تازگی شروع به مطالعه کرده اید با روزانه 4_5 ساعت مطالعه را آغاز کنید و به مرور این زمان را تا رسیدن به عید بالا ببرید .

اگر شما هم در زمینه چه گونه گی بالا بردن ساعت مطالعه سوال دارید می توانید با مراجعه به مقاله راهکار های افزایش ساعت مطالعه زمان مطالعه خود را به طور استانداردی بالا ببرید .

کدام کتاب تست را استفاده کنم ؟

موضوع دیگری که داوطلبین هنگام شروع مطالعه به آن توجه دارند انتخاب کتاب تست و منبع مناسب است . پیش از اشاره کردن به منبع مناسب تست زنی باید بیان کنیم که با توجه به نتیجه ای که از بررسی کنکور های اخیر به دست آوردیم بهترین منبع برای مطالعه خود کتاب های درسی است در واقع هیچ جزوه و کتابی نمی تواند جایگزین کتاب درسی شود یعنی شما داوطلب کنکور پیش از روی آوردن به سمت جزوات و کتاب های کمکی باید کتاب درسی خود را خوانده باشید .

اخیرا موضوعی که در بین داوطلبین کنکور رایج شده اصرار به استفاده از کتاب هایی است که رتبه های برتر استفاده کرده اند. در واقع این تصور که کتابی که توانست یک رتبه برتر را به درصد بالا برساند شما را نیز موفق خواهد کرد تصور اشتباهی است چرا که شیوه مطالعه و درجه علمی هر فرد با دیگری متفاوت است به عنوان مثال شاید لحن بیان و آموزشی که در کتابی که رتبه های برتر استفاده کرده اند برای شما سخت و غیر قابل فهم باشد .

پس در قدم اول شما می بایست برای هر درس یک منبع تست مشخص کنید که مطابق با پایه علمی شما باشد و می توانید پس از گذشت زمان و بالا رفتن مهارت در مطالب درسی از یک منبع قوی تر استفاده کنید .

در نهایت نکته ای که باید در این زمینه بیان کنیم این است که از چند منبعی نیز به شدت پرهیز کنید چرا که نه تنها باعث پیشرفت شما نمی شود بلکه دچار آشفتگی و سر در گمی نیز می شود پس سعی کنید برای هر درس از یک منبع مناسب استفاده کنید .

انتخاب آزمون آزمایشی

همانطور که میدانید موسسات مختلفی وجود دارند که داوطلبین به سلیقه خود برای شرکت در آزمون و محک زدن اطلاعات خود یکی از آن ها را انتخاب می کنند . در هنگام شروع مطالعه برای کنکور1401 بهتر است با یک برنامه استاندارد و منطقی درس خواندن را آغاز کنید این برنامه می تواند برنامه ای که مشاور در اختیارتان قرار میدهد باشد یا برنامه آزمون های آزمایشی .

یکی دیگر از سوالاتی که ذهن داوطلبان کنکور 1401 را ممکن است بخود جلب کند این است که کدام آزمون آزمایشی را انتخاب کنم؟ که ما در ادامه روند کار و سطح سوالات هر آزمون را تحلیل خواهیم کرد و شما به کمک بررسی این موارد بهترین آزمون را انتخاب کرده و همگام با آزمون درس خواندن را آغاز می کنید .

پیش روی آزمون سطح سوالات دفعات مرور جامعه آماری هزینه
قلم چی دو هفته یک بار و پیشروی سریع سطح بالاتر تا حدی سخت تر از کنکور هر مطلب 4 بار مرور می شود بالا بیشتر از دیگر آزمون ها
گزینه دو سه هفته یک بار و پیشروی کند استاندارد و در حد کنکور هر مطلب 2_3 بار تکرار می شود متوسط مناسب
سنجش پراکنده پیشروی کند استاندارد و در حد کنکور مرور در آزمون های جامع متوسط و در جمع بندی در حد کنکور مناسب
گاج هر دوهفته یکبار و پیشروی سریع به تازگی در حد کنکور هر مطلب 2_3 بار مرور می شود متوسط مناسب

نکته : آزمون های قلمچی به نسبت دیگر آزمون ها هزینه بیشتری دارد اما این موسسه شرایط بورسیه را برای دانش آموزان ممتاز فراهم کرده است . دیگر آزمون ها هزینه ای به نسبت کمتری دارند که در مقابل تعداد آزمون هایی که برگزار می کنند نیز کمتر است .

نکته : اگر شخصیت استرسی و حساسی دارید بهتر است به جای آزمون قلمچی در آزمون دیگری ثبت نام کنید چون به دلیل رقابت زیادی که در این آزمون وجود دارد دچار استرس و ناامیدی شوید.

نکته : اگر دانش آموز پایه دوازدهم هستید آزمون های جامع سنجش می تواند برایتان مناسب باشد چراکه جامعه آماری و سوالاتی در حد کنکور دارد .

نکته : اگر کند خوان هستید بهتر است آزمون دیگری را به جای قلمچی انتخاب کنید چراکه روند پیشروی این آزمون سریع است و اگر بخواهیدیک در میان در آزمون شرکت کنید ممکن است به دلیل بازه زمانی طولانی که وجود دارد حس رقابت و انگیزه تان را از دست دهید.

از کی آزمون شرکت کنم ؟

در تابستان آزمون ها از هر دو پایه طرح می شود پس اگر تازه برای کنکور اقدام به مطالعه می کنید نیاز نیست در تابستان آزمون شرکت کنید اما اگر داوطلبی هستید که تا به حال مطالب پایه را کامل جمع بندی و مطالعه کرده اید می توانید یکی از آزمون هارا انتخاب کرده و مطابق با برنامه آن در تابستان درس بخوانید .

برنامه ریزی

روش برنامه ریزی و روش مطالعه برای داوطلبینی که مشاور دارند توسط مشاور ارائه می شود و داوطلب موظف است مطابق با برنامه درس هارا مطالعه کند . اما باید این را پذیرفت که همه افراد توانایی برخورداری از مشاور را دارند و حتی برخی ممکن است مایل باشند که خودشان برنامه ریزی انجام دهند بنابراین نکاتی که را لازم است در خصوص برنامه ریزی و روش مطالعه باید بدانید را بیان خواهیم کرد :

1) هنگام نوشتن برنامه دقت داشته باشید که به هر درس اختصاصی کمتر از یک ساعت و هر درس عمومی کمتر از 1 ساعت زمان اختصاص ندهید.

2) حتما در برنامه تان قسمت هایی را برای جبران عقب افتادگی ها تنظیم کنید و برنامه فشرده نچینید.

3) برنامه غیر منطقی با ساعت مطالعه بالا نمی تواند کمک کننده باشد در واقع کیفیت است که تعیین کننده موفقیت شماست پس به کیفیت مطالعه تان توجه داشته باشید نه کمیت.

4) برای شروع مطالعه از تابستان 4الی 5 ساعت ساعت مطلوبی است که به مرور باید در ماه های پایانی تا کنکور به 12 ساعت برسد .

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.