همه آنچه نیاز دارید برای باهوش و زرنگ‌تر شدن

اشتراک گذاری این خبر

برای باهوش و زرنگ‌تر شدن، همه آنچه نیاز دارید این است که ده راهکار زیر را انجام دهید و پس از مدتی نتیجه را مقایسه کنید.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تبیان، جمله معروفی می‌گوید دانش، قدرت است. مهم‌ترین ویژگی دانش و هوش این است که هیچ اندازه معین و ثابتی ندارد و می‌تواند تا هراندازه که بخواهد بزرگ و بزرگ‌تر شود. پس هرچه سعی کنیم باهوش‌تر و زرنگ‌تر شویم درواقع قدرتمندتر هم خواهیم شد. اما مسئله این است که باهوش‌تر و زرنگ‌تر شدن همیشه هم کار ساده‌ای نیست

باید بیشتر مطالعه کنیم؟ اگر این‌طور است پس چگونه تمام مطالبی را که می‌خوانیم به ذهن بسپاریم و بعد به خاطر بیاوریم؟ شاید لازم است بیشتر اخبار تماشا کنیم یا فیلم‌های مستند بیشتری ببینیم؟ یا شاید باید در کلاس‌های شبانه مدرسه ثبت‌نام کنیم  و به‌نوعی دانش خود را بازآموزی کنیم؟ یا حتی به نقاط مختلف زمین سفر کنیم و ناشناخته‌ها را ببینیم؟

ما معمولاً در اوقات فراغت، فوری به سراغ موبایل‌ها  و تبلت می‌رویم و صفحات مجازی خود را چک می‌کنیم.  حال سؤال این است که به‌غیراز این کار، چه‌کار مفید دیگری در این مدت‌زمان انجام می‌دهیم؟

راهکار مفید دیگر این است که نقل‌قول‌های زیبا را بنویسید. به خاطر سپردن همه آنچه می‌خوانیم کار ساده‌ای نیست. اما می‌توان به مغز در این زمینه تا حدی کمک کرد. یادداشت‌برداری از این مطالب، باعث می‌شود پس از گذشت یک ماه، زمانی که به یادداشت‌هایمان مراجعه می‌کنیم، جملات را راحت‌تر به یاد بیاوریم یا شاید به خاطرمان مانده باشد. پیشنهاد می‌کنیم همه این مطالب را در یک دفترچه یادداشت بنویسید تا در یکجا جمع باشند.

افکار و جرقه‌های زیبا و مبتکرانه ناآگاه به ذهن انسان خطور می‌کند؛ اگر این  الهامات را درجایی یادداشت کنید آن‌ها را از خطر نابودی نجات داده‌اید. پس همواره قلم و کاغذ در دسترس داشته باشید تا این جرقه‌های ذهنی را ثبت کنید. هرچه بیشتر بیاندیشید، بیشتر افکار خلاقانه به ذهن شما خواهند رسید و شما زرنگ‌تر و متفکرتر خواهید شد؛ پس آن‌ها را در یادداشت‌های خود شکار کنید.

دوستان زرنگ و باهوش و اهل تفکر در اطراف خود داشته باشید. هنگامی‌که با افراد خموده و بی‌فکر همراه باشید، آن‌ها هرگز شمارا به‌سوی تفکر و تقویت ذهن هدایت نخواهند کرد و شما هم تمایل دارید در همان سطح از ذهن باقی بمانید. اما هنگامی‌که با افرادی که از شما زرنگ‌تر و باهوش‌تر هستند همراه باشید، تشویق می‌شوید که به‌مانند آن‌ها باهوش شوید و این اثر هم‌نشینی است.

اگر فقط یک یا دو دوست دارید، به این معناست که فقط دو نفر هستند که می‌توانید با آن‌ها همفکری داشته باشید و از نظرات آن‌ها استفاده کنید و اثر مثبت بپذیرید. اما اگر دوستان زیادی داشته باشید می‌توانید در تجارت ایده‌ها و نظرات غرق شوید و مشورت بگیرید. هر چه تعداد دوستان شما زیادتر باشند، شما ایده و نظرات و عقاید تازه‌تری را خواهید شنید و بازخورد عقاید و نظرات خود را نیز از آن‌ها می‌گیرید و این ارزشمند است.

چگونه تیز ذهن‌تر شویم؟ در یک‌کلام، چرت بزنید! اغلب تصور عموم این است افرادی که چرت می‌زنند افرادی تنبل و ضعیف هستند. اما افرادی که اهل چرت زدن هستند ذهنشان را استراحت داده و آن را تازه و شاداب می‌کنند. آن‌ها به ذهنشان زمان استراحت می‌دهند و بعد از توان ذهنی‌شان بیشترین استفاده را می‌برند.

ذهن شما نیاز به خواب دارد. اگر تصور می‌کنید که مرتب باید کارکنید و کمتر به بدنتان استراحت دهید درواقع تصورتان اشتباه است. برعکس، با این کار، توان ذهنی خود را کاهش داده و تمرکزتان را ازدست‌داده‌اید.

به‌علاوه، در هنگام خواب است که خاطرات و افکار به هم می‌پیوندند؛ پس خواب بلافاصله پس از یادگیری، بهترین راه برای کسب اطمینان از یادگیری و ملکه شدن در ذهن محسوب می‌شود.

ممکن است بدترین بازیکن جهان باشید یا از بازی کردن بترسید اما اگر می‌خواهید صاحب یک ذهنِ تیز باشید، مغز شما نیاز به رشد دارد و یکی از راه‌کارهای ساده برای چنین رشدی، بازی‌های ویدئویی هستند. بازی‌های ویدئویی باعث تقویت هماهنگی بین دست‌ها و چشم‌های شما می‌شوند و مغز را درگیر می‌سازند درحالی‌که در زمان تماشای تلویزیون، مغز حالت انفعالی دارد و فعالیت چندانی نمی‌کند. اما بازی‌های ویدئویی مغز را فعال می‌کنند.

خواندن کتاب هایی که به پرورش هوش و شرکت در آزمون های تیزهوشان کمک میکندمیکنند

یادگیری کار با ابزارهای جدید، راه‌کار جالب دیگری برای تقویت مغز است. ابزارهای فیزیکی باعث هماهنگی بین دست و چشم می‌شود، تمرکز را بالا می‌برد و ذهن را به کار می‌گیرد.

مصرف غذاهای سالم شمارا تیز ذهن‌تر می‌کند. رژیم غذایی شما فقط برای افزایش وزن یا سلامتی جسمی شما نیست؛ بلکه سلامت مغز شما و توانایی‌های شناختی‌تان را نیز مشخص می‌کند. غذاهای غیرمفید و مضری همچون فست فود ها و غذاهای فرآوری شده شمارا به‌سوی ذهنی غیرفعال می‌کشاند. توانایی تفکر را کاهش می‌دهد و مانع شادابی ذهنی می‌شود. با رعایت رژیم غذایی با پروتئین کمتر، مغز شما قدرت بیشتری خواهد یافت و عملکرد شناختی شما بهتر خواهد شد.

خواندن کتاب های هوش پنجم و ششم ،هوش هشتم و نهم تیزهوشان ششم

مشترک شدن در خبرنامه ما

به روز رسانی دریافت کنید و از بهترین ها بیاموزید

اخبار و رویدادهای بیشتری در خصوص کتاب و کنکور و تیزهوشان مشاده کنید.

اخبار

همایش دکتر علی قصاب شهر بابک

جمعه ١۴٠٢/١٢/٠۴ ساعت ١٧:٠٠ الی ١٩:٣٠شهربابک – سالن همایش کانون امام خمینییک همایش دلچسب در کنار مردم خون گرم و مهمان نواز شهربابک دکتر علی

آیا می خواهید دانش خود را تقویت کنید؟

با ما تماس بگیرید و در تماس باشید

💳 ارسال تصویر تراکنش کارت به کارت

شماره کارت: 3529-4934-1410-6362

علیرضا احمدزاده سبزه وار