راهکار‌های مطالعه برای افراد پرمشغله/ زمانی که وقت نداریم، چگونه کتاب بخوانیم؟

راهکار‌های مطالعه برای افراد پرمشغله/ زمانی که وقت نداریم، چگونه کتاب بخوانیم؟

اشتراک گذاری این خبر

در این گزارش راهکار‌هایی را برای افزایش میزان مطالعه به افراد پرمشغله پیشنهاد می‌دهیم.

زمانی که صحبت از کتاب و کتابخوانی می‌شود افراد بسیاری از نبود زمان کافی برای مطالعه گلایه دارند. درست است که امروزه زندگی مدرن زمانی را برای کتابخوانی نمی‌گذارد، اما باز هم می‌توان فرصت‌ها را مغتنم شمرد و زمان‌های کوتاهی را به کتاب اخثصاص داد. کتابخوانی فواید زیادی دارد که نمی‌توان تمام آن را در این گزارش مطرح کرد، اما مهم‌ترین فایده آن برای انسان ایجاد خلاقیت است و سبب می‌شود تا درک بهتری نسبت به مسائل پیدا کرده و راحت‌تر مشکلات روزمره را حل کنیم.

راهکار‌های مطالعه برای افراد پرمشغله

در این گزارش راهکار‌هایی را برای افرادی که فرصتی برای کتاب خواندن و مطالعه ندارند، پیشنهاد می‌دهیم تا شاید بتوان از کمترین زمان برای مطالعه و ترویج کتابخوانی در میان افراد پر مشغله استفاده کرد و دست دوستی کتاب را در دستان آن‌ها گذاشت.

ایجاد هدف

بهترین روش در ابتدای کار ایجاد هدف مطالعاتی یا زمانی است. برای نمونه مشخص کنید که هر ماه یا هر هفته می‌توانید چند کتاب را بخوانید و آن را یاداشت کنید. این هدف شما است و پیش خود قرار بگذارید که حتما باید این تعداد کتاب را در طول هفته یا ماه بخوانم. همین مسئله انگیزه بسیاری به شما می‌دهد. حال می‌توانید به ندرت هر هفته یا هر ماه تعداد کتاب‌ها را افزایش دهید و میزان مطالعه خود را بالا ببرید. البته بهترین روش در کنار هدف گذاری برای مطالعه، یادداشت کتاب‌های خوانده شده است و بهترین کار این است، هر کتابی را که می‌خوانید نام آن را یادداشت و لیستی از آن تهیه کنید.

شما در روش ایجاد هدف باید لیستی از کتاب‌ها را برای خود انتخاب کنید؛ سعی کنید این لیست را بر اساس علایق خودتان بنویسید تا انگیزه بیشتری برای دنبال کردن آن داشته باشید.

راهکار‌های مطالعه برای افراد پرمشغله

تند خوانی

یکی از بهترین روش‌ها برای افراد پرمشغله، تمرین تند خوانی است. تندخوانی به افراد پرمشغله کمک می‌کند تا مطالعه را در مدت زمان کوتاهی انجام دهند و در زمان خود صرفه جویی کنند. ممکن است برخی فکر کنند که تندخوانی تمرکز را از بین می‌برد؛ باید گفت اگر تند خوانی با تمرین و انجام روش‌های مناسب آن صورت گیرد، تمرکز را از بین نمی‌برد. پس اگر برایتان مهم است که کتابی را در مدت زمان کوتاهی بخوانید، حتما روش‌های تندخوانی را تمرین کنید.

همزمان کتاب بخوانید

یکی از جالب‌ترین روش‌های مطالعه که برای صرفه جویی در زمان مهم است، خواندن چند کتاب به صورت همزمان است. زمانی که قصد شروع مطالعه یک کتاب را دارید، این روش را امتحان کنید و دو کتاب را همزمان با هم شروع کنید. در ابتدا این روش سخت و غیرممکن به نظر می‌رسد، اما اگر آن را امتحان کنید ممکن است تا مدت‌ها این روش را برای صرفه جویی در مطالعه انتخاب کنید. بهتر است کتابی را صبح‌ها در فرصت‌های خالی که در محل کار دارید، در دست بگیرید. البته پیشنهاد می‌شود برای محل کار کتابی انگیزشی یا درباره پیشرفت‌های کاری را بخوانید تا انرژی شما را افزایش دهد. در طول روز هم می‌توانید کتاب‌های شعر و شب هنگام هم کتاب‌های داستانی و رمان را مطالعه کنید. البته سلیقه هر شخصی در انتخاب کتاب‌ها متفاوت است بنابراین کتاب‌ها را بر اساس سلایق شخصی خود در طول روز مطالعه کنید.

راهکار‌های مطالعه برای افراد پرمشغله

کتاب قرض بگیرید

اگر فرصتی برای خرید کتاب ندارید یا حتی کتاب مورد نظرتان از هزینه‌ای که برای خرید کتاب کنار گذاشته اید، بیشتر است، از دوستان یا کتابخانه کتاب قرض بگیرید. قرض گرفتن کتاب سبب می‌شود تا مدت زمان مشخصی برای مطالعه کتاب داشته باشید. این مسئله به شما کمک می‌کند تا در زمان معینی کتاب را مطالعه و به صاحبش باز گردانید. از طرفی این روش تا حدی زمان شما را در مطالعه مدیریت می‌کند.

از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید

زمانی که برای مسیر رفت و آمد خود از ماشین شخصی استفاده می‌کنید، قطعا نمی‌توانید در حین رانندگی مطالعه کنید؛ اما اگر در مسیر رفت و آمد خود از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید علاوه بر آلودگی کمتر هوا، میزان مطالعه خود را بالا می‌برید و همین سبب می‌شود تا از کوچکترین فرصت برای مطالعه استفاده کنید. زمانی که در وسایل نقلیه عمومی مطالعه کنید، فرهنگ کتاب خوانی را در میان افراد جامعه بالا می‌برید و این خود تبلیغ خوبی برای تشویق افراد جامعه به کتاب خوانی است. البته برخی نیز مسیر رفت و آمد خود را با خودروی شخصی طی می‌کنند و امکان استفاده از وسایل نقلیه عمومی را ندارند که بهترین روش برای این افراد استفاده از کتاب‌های صوتی در حین رانندگی است.

راهکار‌های مطالعه برای افراد پرمشغله

دوستان خود را در کتابخوانی شریک کنید

زمانی که همراهی برای کتابخوانی داشته باشید، قطعا انگیزه شما هم بالاتر می‌رود. برای نمونه از دوستان خود یا افراد خانواده بخواهید تا شما را در کتابخوانی همراهی کنند و هر روز یا هر هفته گزارش کتابخوانی خود را به یکدیگر توضیح دهید. در این روش بهتر است مدت زمان مطالعه خود را طی یک روز یا یک هفته مشخص کنید.

پیش از خواب کتاب بخوانید

سعی کنید قبل از خواب مدتی هر چند کوتاه را به مطالعه اختصاص دهید، این روش سبب می‌شود تا قبل از خواب مغز شما استراحت و احساس آرامش پیدا کنید و همین آرامش سبب خواب راحت می‌شود و البته باید گفت مطالبی که قبل از خواب خوانده می‌شود، راحت‌تر در ذهن باقی می‌ماند.

راهکار‌های مطالعه برای افراد پرمشغله

درباره کتاب هایی که می خوانید با دیگران صحبت کنید

یکی از بهترین روش‌ها که برای مطالعه به شما انگیزه و انرژی می‌دهد این است که درباره کتاب‌هایی که خوانده اید یا در حال مطالعه آن هستید، با دیگران صحبت کنید و یا حتی نظرات خود را درباره کتاب در فضای مجازی با دوستان خود به اشتراک بگذارید. این روش شاید بسیار ساده باشد، اما انگیزه شما را برای مطالعه بالا می‌برد و سبب می‌شود برای کتابی که درباره آن از دوستان خود شنیده اید، زمان بگذارید و آن را مطالعه کنید. البته این روش به دیگر دوستان شما هم کمک می‌کند تا به جمع کتابخوان‌ها بپیوندند و از کتاب‌هایی که خوانده اند برای دیگران بگویند.

کتاب گوش دهید

یکی از روش‌هایی که راه را برای افراد پرمشغله هموار کرده، گوش دادن به کتاب‌های صوتی است. کتاب‌های صوتی نمی‌توانند جایگزین خوبی برای کتاب باشند، اما افراد را در مسیر کتاب خوانی بسیار کمک می‌کنند. می‌توانید کتاب‌های صوتی را از سایت‌های معتبر دریافت کنید و در زمان‌های خالی و یا در حین انجام کار‌های روزمره آن را گوش دهید. این روش علاوه بر اینکه به شما کمک می‌کند تا در زمان خود صرفه جویی کنید سبب می‌شود تا کودک شما هم به کتاب خوانی و صدای کتاب عادت کند.

درست است که گوش دادن به کتاب های صوتی باعث صرفه جویی در زمان می شود اما نباید خود را به کتاب های صوتی عادت دهید. باید خواندن کتاب های فیزیکی را نیز در برنامه خود داشته باشید تا از لذت کتابخوانی محروم نشوید.

راهکار‌های مطالعه برای افراد پرمشغله

کودکان را فراموش نکنید

درست است که انسان‌ها در جامعه امروزی زمانی برای انجام برخی امور که شاید در ظاهر ساده باشند ندارند، اما باید با مدیریت زمان به کار‌های خود بپردازند. زمانی که صحبت از کتاب و کتابخوانی می‌شود بهتر است که کودکان را هم در این امر شریک کنید و اگر زمانی را برای مطالعه در نظر گرفته اید، از کودک خود بخواهید که او هم در همان زمان کتابی را در دست بگیرد. اگر کودک شما توان خواندن ندارد، خود را موظف کنید تا زمانی را برای کتابخوانی کودک خود در نظر بگیرید و او را از سنین پایین به مطالعه و خواندن کتاب عادت دهید. قطعا کتاب فواید بسیاری برای کودکان دارد که همگان از فواید آن آگاه هستند؛ پس بهتر است کودکان خود را نیز در مسیر کتابخوانی همراه کنید.

فروشگاه اینترنتی کتاب ها کمک درس صد تیک 100tik.ir

مشترک شدن در خبرنامه ما

به روز رسانی دریافت کنید و از بهترین ها بیاموزید

اخبار و رویدادهای بیشتری در خصوص کتاب و کنکور و تیزهوشان مشاده کنید.

آیا می خواهید دانش خود را تقویت کنید؟

با ما تماس بگیرید و در تماس باشید

💳 ارسال تصویر تراکنش کارت به کارت

شماره کارت: 6362-1410-4934-3529

علیرضا احمدزاده سبزه وار

شماره سفارش*
نام و نام خانوادگی*
اظلاعات تراکنش را وارد کنید ↓*
تاریخ، مبلغ، شماره پیگیری، 4 رقم آخر شماره کارت